İstanbul
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  31.40
 • EURO
  34.07
 • ALTIN
  2101.0
 • BIST
  9097.15
 • BTC
  62688.122$

KOBDER Geleneksel Kuşçu Olta Balıkçılığı Günleri Başlıyor

KOBDER Geleneksel Kuşçu Olta Balıkçılığı Günleri Başlıyor

Amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını buluşturarak paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmeliklere uyulmasını sağlamak amacıyla Yamula Baraj Gölü’nde Kayseri Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği – KOBDER ve Kocasinan Belediyesi Başkanlığı iş birliğiyle Geleneksel Kuşçu Olta Balıkçılığı Günleri Sudak, Gökkuşağı Alabalığı ve Sazan Balığı Yakalama Yarışması düzenlenip dereceye girenlere ödüller verilecektir.

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/2 Tebliğ' in belirlediği yasal kurallara ile derneğin belirlediği yarışma kurallarına tüm yarışmacıların uyması gerekmekte olup aykırı davrananlar diskalifiye edilecektir.

Tarih: 13 - 14 Ağustos 2022

Yer: Kayseri ili, Kocasinan İlçesi, Yamula Baraj Gölü, Kuşçu Marina

Yarışma Başlangıç : Cumartesi Saat   17:00

Yarışma Bitiş          : Pazar Saat   11:00

PROGRAM

13 Ağustos 2022 Cumartesi

Organizasyon alanında katılımcıların kamp çadırlarını kurabilecekleri geniş bir alan, tuvalet ve jeneratörle sağlanan elektrik mevcuttur.

Cumartesi günü havanın kararması ile müzikli eğlence ve geleneksel yarışmalar düzenlenecek; katılımcıların ve yarışmacıların dinlenebilmeleri için saat 24:00' de müzik sona erecektir.

Şenlik alanında ya da kamp çadırlarının civarında geceyi sohbet ederek geçirmek isteyenlerin diğer katılımcıların haklarına saygı göstermeleri önemle duyurulur.

Yarışma kayıt işlemleri cumartesi günü 08.00 başlayıp pazar günü 08:00' de son bulacak olup kayıt yaptırmayanlar bu yarışmaya katılamazlar.

14 AĞUSTOS 2022 Pazar

Sabah kahvaltısı 05:00' den itibaren verilmeye başlanacak ve yarışmaya katılacakların erken kahvaltı yapmaları sağlanacaktır.

Yarışma için belirlenen zaman dilimi Cumartesi saat 17:00 ile Pazar 11:00 arasıdır.

Öğlen yemeği servisi saat 12:00' de başlayacaktır.

Yakalanan balıkların değerlendirilmesi saat 11:00 ile 12:00 arasındadır.

Ödül törenleri saat 13:00' dedir.

KATEGORİLER

 1. KATEGORİ

Bot, Tekne, Kano ve Float Tube ile Yarışacak Olanlar

1. Dal: En Büyük Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı yakalamak için yarışılacak olup, sadece 1'incilik ödülü verilecektir.

2. Dal: En Çok Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı yakalamak için yarışılacak olup, 1'incilik, 2'ncilik ve 3'üncülük ödülleri verilecektir.

1. KATEGORİ DEĞERLENDİRMESİ

1. Dal: En Büyük Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı yakalama dalında yakalanan balık boyu esas alınacaktır. Balık boylarının aynı olup eşitliğin bozulmaması durumunda kura çekimi yapılacaktır.

2. Dal: En Çok Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı yakalama dalında yakalanan balık sayısı esas alınacak olup takımların yakaladığı balıkların adet toplamı takımdaki yarışmacı sayısına bölünüp takımın ortalama performansı hesaplanacak ve değerlendirme ortalamaya göre yapılacaktır. Aynı ortalamada balık yakalanıp eşitliğin bozulmaması durumunda kura çekimi yapılacaktır.

 1. KATEGORİ

Kıyıdan Yarışacak Olanlar

1. Dal: En Büyük Sudak, Gökkuşağı Alabalığı ve Sazan Balığı yakalamak için yarışılacak olup, sadece 1'incilik ödülü verilecektir.

2. Dal: En Çok Sudak, Gökkuşağı Alabalığı ve Sazan Balığı yakalamak için yarışılacak olup, 1'incilik, 2'ncilik ve 3'üncülük ödülleri verilecektir.

2. KATEGORİ DEĞERLENDİRMESİ

1. Dal: Bu dalda En Büyük Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı için yakalanan balık boyu esas alınacak olup boylarının aynı olup eşitliğin bozulmaması durumundakura çekimi yapılacaktır.

Sazan Balığı için ise balığın ağırlığı belirleyici olacak, eşitlik bozulmazsa boyuna bakılacaktır. Ağırlık ve boyları aynı ise kura çekimi yapılacaktır.

2. Dal: En Çok Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı için yakalanan balık sayısı esas alınacak olup aynı sayıda balık yakalanıp eşitliğin bozulmaması durumunda kura çekimi yapılacaktır.

Sazan Balığı için ise öncelikle yakalanan balıkların toplam ağırlığına bakılacak eşitlik bozulmazsa adetlerine bakılacaktır. Ağırlık ve adetlerde eşit ise kura çekimi yapılacaktır

KURALLAR

01. 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/2 Tebliğ' in belirlediği yasal kurallara kesinlikle uyulacaktır.

02. Yarışmada sadece Sudak, Gökkuşağı Alabalığı ve Sazan Balığı yakalanacaktır.

03. Suya tekrar iade edilecek balıkların canlı kalmalarının sağlanması gereklidir.

04. Bot, Tekne, Kano ve Float Tube ile Yarışacak Olanlar bir olta takımı ile yarışmaya katılabilirler. Yanlarında bir adet yedek olta, makara ve istediği çeşit yapay yemleri bulundurabilir.

Kıyıdan yarışacak olanlar ise en fazla iki olta takımı ile yarışmaya katılabilirler. Yanlarında bir adet yedek olta, makara ve tebliğ kuralları çerçevesinde istediği çeşit yemleri bulundurabilirler.

05. Tutulan balıkların kategoride yer alabilmesi için boylarının 5/2 tebliğe uygun olması gerekmektedir. Dolayısıyla, tebliğ boy limitlere uygun olmayan yakalanan balıklar hemen suya iade edilecek, hakem masasına veya sahadaki hakemlere getirilmeyecektir (Sudak 26cm, Sazan Balığı 40cm, Gökkuşağı Alabalığı’nda ise boy limiti bulunmamaktadır. 5/2 Tebliğde yer alan % 5 küçük boylara da izin verilmez).

06. Kayıtlarını yaptıran yarışmacılar suya, çevreye, diğer kişi ve yarışmacılara zarar vermeyecek şekilde yarışmaları gerekmektedir ve başlama saatiyle birlikte yarışmaya başlayabilir.

07. Yarışmacılar yanında bulunan diğer yarışmacıları zor durumda bırakmadan kıyıya dik atış yaparak yarışmak zorundadırlar (kıyıya paralel atış yapamazlar).

08. Her yarışmacı kendi seçimine göre bot, tekne, kano ve float tube ile ya da kıyıdan avlanabilir. Yarışmacıların hangi kategoride yarışacaklarını kayıt esnasında yarışma formunda belirtmeleri gerekmektedir.

09. Yarışma sırasında belirlenen kurallar dışına çıkan yarışmacılar saha hakemleri tarafından masa hakemlerine bildirilecek, değerlendirme masa hakemlerince yapılacaktır.

10. Yarışmanın bittiğini belli eden işaret ile beraber yakalanan balıkların hakem masasına teslim edilmesi için yarışmacıların 15 dakikası vardır. Belirtilen zamanın dışında getirilen balıklar, masa hakemleri tarafından kabul edilmeyecektir.

11. Masa hakemlerinin verdiği karar ile dereceye giren yarışmacı ve balıkları anons edilerek en kısa sürede ödül töreni başlatılacak, dereceye giren yarışmacılara kupa ve hediyeleri verilecektir.

Bot, Tekne, Kano ve Float Tube ile yarışmaya katılacaklar için;

a) Bot, kano veya tekne ile yarışacak olanlar, takım olarak yarışmak zorundadır. Takımlar en az iki kişiden oluşur. Tek kişilik kano ve float tube ile yarışmaya katılacak olan yarışmacılar da bu kategoride değerlendirilir. Bot, kano, tekne ve float tube ile suya açılacakların tamamında yarışmacı kimliği olmak zorundadır.

b) Takımlar, takım ismi ile yarışmacılarını yarışma öncesinde kayıt masalarına bildirerek belirlenen alandan hakemler kontrolünden geçerek yarışmaya katılacaktır. Tek kişilik float tube ve kano ile yarışmaya katılacak olan yarışmacılarda bu kurala uymak zorundadır.

c) Bot ve teknelerde akü ile çalışan elektrikli motor, akaryakıt ile çalışan motorlu araçlara ve kürek kullanımına izin verilecektir.

d) Uyuşukluğa, refleks zayıflığına, ruh bozukluğuna sebebiyet verecek şekilde alkol veya ilaç alanlar tespit edildiğinde bu yarışmaya katılamaz.

e) Takımlar önceden belirlenmiş alanın dışına çıkamaz ve kıyıdaki yarışmacılara 50 metreden fazla yaklaşamazlar. Takımlar bot ve teknesini sabitlemek, bot ve teknenin sürüklenmesini engellemek ve kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur.

f) Bot, tekne, kano ve float tube ile yarışacak olanlar birbirine 50 m. den fazla yaklaşamaz. Balık alışverişi yapılması yarışmadan diskalifiye olma nedenidir (saha hakemleri tarafından bu konuda yapılan uyarılara uyulması mecburi olup hakemlerin yarışmacılara yaklaşmasında bir sınırlama yoktur).

g) Bot, tekne, kano ve float tube ile yarışacak olan yarışmacıların can yeleği giymesi zorunludur. Ayrıca doğal şartların oluşturabileceği olumsuz koşullarda yarışmacılar kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur.

h) Bot veya tekne ile yarışacak olan takımların yakaladığı balıklar, takımın yarışmacı sayısına bölünüp takımın en çok balık yakalama dalındaki ortalama performansı hesaplanacak ve değerlendirme ortalamaya göre yapılacaktır. Aynı kural tek kişilik kano ve float tube ile yarışacak olanlar içinde geçerlidir.

ı) Bot, tekne, kano ve float tube kategorisinde yarışacak olan takımlara En Büyük Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı ile En Çok Sudak ve Gökkuşağı Alabalığı Yakalama dallarında derneğimizce bir adet kupa ve sponsor firmalarımız tarafından çeşitli hediyeler verilecektir.

Kayseri Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin yarışma kurallarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Yukarıda belirlenen kurallar dışında avlanmak ve davranmak diskalifiye nedenidir.

Bu yarışmaya kayıt yaptıran herkes ilan edilen bu kuralları kabul etmiş sayılır. Meydana gelebilecek olumsuz durumlarda KOBDER sorumlu tutulamaz.

ÖDÜLLER

Belirtilen dallarda dereceye giren yarışmacılara/takımlara dernek adına birer adet kupa ve sponsor firmalarımız tarafından çeşitli hediyeler verilecektir.

Not: Birden fazla ödül almaya hak kazanan yarışmacılara sadece bir dalda ödül verilecektir.

Sponsor firmalar tarafından sağlanan ödüllerin nasıl dağıtılacağı dernek yönetim kurulu tarafından belirlenir.

Yarışma, KOBDER Yönetim Kurulu tarafından görevlendirilmiş saha hakemleri ve masa hakemlerinin idaresinde olacaktır.

Yarışmanın tüm yazılı ve görsel hakkı ile gelir getirici çalışmaları, raporları yarışmayı düzenleyen KOBDER ve Kocasinan Belediyesi Başkanlığı’na aittir. Yapılan TV. Çekimlerinden, fotoğraflardan, raporlardan, makalelerden ve kitaplardan yarışmacılar, dernekler ve üçüncü kişiler hiçbir telif hakkı talep edemezler. Bu yarışmaya katılan herkes istendiğinde elindeki video, resim ve yazılı belgelerin birer kopyasını KOBDER ve Kocasinan Belediyesi Başkanlığı’na vermeyi kabul etmiş sayılır.

Bu yarışma T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü' nün izni ile gerçekleşmekte olup yarışma için belirlenen alanda yarışma süresince yarışmacılar dışındakilerin avcılık yapması yasaktır.

Bu yarışmanın hazırlıkları esnasında desteklerini bizlerden esirgemeyen ilgili tüm kurum, kuruluş ve kişiler ile siz doğa aşığı sportif olta balıkçısı dostlarımıza ve değerli sponsorlarımıza teşekkürü borç biliriz.

Kayseri Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği

Yönetim Kurulu

Bilgi ve Yarışma Sponsorluğu İçin:

Yönetim Kurulu Başkanı                : Ümit KARADUMAN: 0532 247 31 18

Yönt. Kurl. Başk. Yardımcısı           : Uğur KAYAR :0532 558 40 49

Yönt. Kurl. Başk. Yardımcısı           :Atilla DEMİR :0535 676 02 89

Kaynak: Balık Haber Merkezi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!