İstanbul
27 Eylül, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  27.30
 • EURO
  28.87
 • ALTIN
  1664.7
 • BIST
  8273.88
 • BTC
  26236.337$

KAMADER Çocuklarla Doğada Elele..

KAMADER Çocuklarla Doğada Elele..
Kamader, Başiskele sahilinde çocuklara amatör balıkçılık ile çevre ve doğayı koruma bilincini geliştirmeye yönelik uygulamalı eğitimler verdi.Amatör Balıkçılık Federasyonu (ABAF)'ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Kocaeli Kent Konseyi YEDEP Yerel Destek Programı kapsamında hazırlamış olduğu "Haydi çocuklar! Temiz çevre ve sağlıklı yaşam için elele" projesine istinaden proje ortağı olan Kamader tarafından Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulübüne kayıtlı ilköğretim çağındaki Toplam 110 çocuğa balıkçılık eğitimleri verdi. 

Önce Balık Tutmayı Öğretiyoruz
"Sportif Olta Balıkçılığının Yaygınlaştırılması ve Doğal Hayatı Koruma Bilincinin” arttırılması amacıyla
Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, başkan yardımcısı Sadi Karagöz, dernek sekreteri MustafaSoykan,yönetim kurulu üyesi, CebrailKeleş ve basın sorumlusu Şadi Akdoğan tarafından tarafından verilen eğitimler de çocuklar hem balık tutmayı öğreniyor hem de çevre bilinci aşılanıyor.

Çocuklarımızı Faydalı Sportif Faaliyetlere Yönlendiriyoruz...

KAMADER Yönetim Kurulu Başkanı Engin Uztürk, yaptığı açıklamada, Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı önemsiyoruz. Kötü alışkanlık yaş ortalamasının düştüğü ve bilgisayar, telefon gibi cihazların esiri olduğu bir dönemde çocuklarımızı sportif faaliyet olarak gördüğümüz amatör balıkçılığa yönlendirmeye çalışıyoruz. Her organizasyonumuzda çocuklarımıza olta takımları hediye ederek onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyoruz. Çocuklarımızı doğa ile kucaklaştırarak hem doğa ile baş başa olmalarını sağlarken, hem de doğa korumacılığı ve mevzuatı hakkında bilgiler veriyoruz. Teorik ve pratik olarak verdiğimiz eğitimlerde, hangi oltayla ne tür balıklar tutabileceğini, kanca bağlama, olta monte etme ve ilk yardım gibi konularda çocuklara eğitim verildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Çocuklarımıza temiz çevre, sağlıklı yaşam alanları ve sürdürülebilir avcılık ilkesinde proje bazlı balık tutmayı ve çevre bilincini öğretiyoruz dedi. Çocukları, balık ölümleri, su kirlenmesi ve çevre katliamlarını gördüğü zaman duyarlı olup, ilgili birimlere aktarabilmeleri için bilinçlendiriyoruz. Balıkçılığın etik kuralları ile hangi dönemde hangi balığı avlamaları, yasak dönemlerde balık tutmamalarını öğreniyorlar. Sportif balıkçılık gereği, tutulan balıkları fotoğrafladıktan sonra tekrardan zarar görmeden suya salınmasını öğretiyoruz.

Eğitimler Hız Kesmeden Devam Edecek...

Başkan Engin Uztürk, derneğimizin Sürdürülebilir doğal yaşamın korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevrenin bırakılabilmesi için hedef ilk mutlak eğitim olmalıdır ilkesi doğrultusunda proje bazda olsun ya da olmasın okullarımızdan eğitim kurumlarımızdan gelen taleplere göre çocuklarımıza eğitimler vermeye devam edeceğiz Dedi.
Kamader tarafından eğitime katılan 110 çocuğa, eğitim öncesi olta takımı hediye edildi.

Balık Haber Merkezi

Kaynak: Balık Haber Merkezi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!