İstanbul
20 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  33.07
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2545.6
 • BIST
  11156.2
 • BTC
  66728.958$

KAMADER 15. Geleneksel Turna ve Tatlısu Levreği Tutma Şenliği 9-11 Haziran'da

KAMADER 15. Geleneksel Turna ve Tatlısu Levreği Tutma Şenliği 9-11 Haziran'da
Bu yıl 15’üncüsünü yapacağımız Turna ve Tatlısu Levreği Şenliğini Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün izni, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Kandıra Belediyesi işbirliği ile 09-10-11 Haziran 2023 tarihinde Kaymaz Göleti- Kandıra/KOCAELİ’de gerçekleştirilecektir.

Bu Şenliğin Yapılması İle;

 1. Sürdürülebilir doğal yaşamın korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevrenin bırakılabilmesi için hedef ilk mutlak eğitim olmalıdır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı önemsiyoruz. Kötü alışkanlık yaş ortalamasının düştüğü ve bilgisayar, telefon gibi cihazların esiri olduğu bir dönemde çocuklarımızı sportif faaliyet olarak gördüğümüz amatör balıkçılığa yönlendirmeye çalışıyoruz. Her organizasyonumuzda çocuklarımıza olta takımları hediye ederek onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyoruz. Çocuklarımızı doğa ile kucaklaştırarak hem doğa ile başbaşa olmalarını sağlarken, hemde doğa korumacılığı ve mevzuatı öğretiyoruz.
 2. Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz deprem   bölgesinden ilimize gelen ailelerimizi ve çocuklarımızı da Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanlığı ile birlikte “EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE” sloganı ile bu şenliğe dahil etmek istiyoruz. Bu vesile ile; Depremden hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenen başta çocuklarımızın ve ebeveynlerinin yüzünü güldürmek. Bir nebzede olsa depremin yaşattıklarını unutturarak, onları hem sosyal anlamda hem de manevi anlamda rehabilite olmalarına yardımcı olmak istiyoruz.
 3. İnsanları bir taraftan eğlendirirken diğer taraftan sürdürülebilir, balıkçılığa, doğa korumacılığına ve mevzuat hakkında bilgi edinmelerine katkı sağlayacaktır.
 4. Bu yarışma, amatör olta balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmenliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak amacıyla düzenliyoruz.
 5. İnsanları şehrin monoton hayatından bir nebzede olsa kurtarıp, doğa ile baş başa olmanın keyfini yaşatmak ve bu vesile ile doğa bilincini aşılamak ve Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerini özendirerek halkın spor ve yürüyüş yapma alışkanlığını artıracaktır.
 6. Kocaeli İlimizin ve Kandıra İlçemizin Turizm potansiyelini ön plana çıkartarak, Tarihi ve Yöresel Kültürlerinin tanıtımına katkı sağlayacaktır.
 7. Organizasyon alanında yapılacak yöresel ikramların tanıtımını yaparak, bu vesile ile çevre köylerine ve bölgemize ekonomik bir hareketlilik kazandıracaktır.

PROGRAM

                (09 Haziran 2023 Cuma)

09 Haziran Cuma günü  organizasyon alanına gelen katılımcılar, belirlenen alanlarda kamp kuracaklardır. Yarışma alanında su, elektrik ve tuvalet mevcut olup, alış veriş yapacak merkez yoktur.

Cuma günü misafirlerimiz için serbest zaman olup, akşam gelen misafirlerin tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir amatör olta balıkçılığının özendirilmesi ile turna avı tekniklerinin yer alacağı sohbetler müzik eşliğinde devam edecektir.

                (10 Haziran 2023 Cumartesi)

Cumartesi günü il dışından gelen misafirlerimiz ve deprem bölgesinden gelen ailelerimizin istemeleri halinde otobüs ile rehber eşliğinde Kandıra’nın kültürel Tarihi mekânları gezdirilecektir. Talep olması durumunda 2 saatlik tekne turu ile  Kandıra’nın eşsiz sahilleri gezilecektir. Cumartesi günü işin eğlence kısmı  yansıtılarak, özellikle deprem bölgesinden gelen çocuklarımızın ve her yıl katılım sağlayan çocuklarımızın özlemle beklediği halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma yeme yarışması, yoğurt yeme yarışması gibi yöresel oyunlar saat 15:00 itibariyle başlayıp saat 19:00’a  kadar devam edecektir.  Oyunlara katılan tüm çocuklarımıza olta takımı hediye edilecektir. Akşam saat 20;00’de Lider Gençlik İzci Kulübünün ateş dansı gösterisi eşliğinde, alanda bulunan tüm katılımcılarla birlikte  sabaha kadar yanacak kamp ateşi yakılacak.  Her yıl olduğu gibi bu yılda Yaşları 8 ila 12 arası olan  Kartepe Çocuk Mehteran Takımının gösterileri ilgiyle seyredilecektir. Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kurulacak  Gezici Kütüphane ve tanıtım standlarında ilimizin kültürü ve turizm bölgelerinin tanıtımı yapılacak. Bu sene ilk defa Kocaeli Jandarma Komutanlığı tarafından mini pentatlon sahası kurularak, çocukların doyasıya doğayla baş başa olmaları ve mücadelelerine sahne olacaktır.

Yine çocuklarımıza özel, kurulacak sahnede çocuklara yönelik masal dinletisi ve animasyon gösterileri yapılacaktır. Bu arada büyükleri de unutmuyoruz. Kandıra’ya özgü  klarnet dinletisi ve müzikli eğlence ile işin şenlik tarafını yansıtmayı düşünüyoruz.  Ayrıca   açılacak stantlarda İlimizin ve ilçemizin kültürel özelliklerini yansıtan ürün  ve tadları tanıtılacaktır.

Uzak yerlerden gelen dostlarımızın dinlenebilmeleri için saat 24:00 civarında müzik sona erecek olup, dinlenme için çadırlarına çekilen arkadaşlarımızı rahatsız etmemek şartı ile ateş etrafında/şenlik alanında sohbet etmek isteyenler devam edebileceklerdir.    

Sabah başlayacak olan balık tutma yarışması için, Kamader tarafından oluşturulacak kayıt masası gece dahil sabah 06:00’ya kadar  yarışmacı kaydı alacaktır.

               (11 Haziran 2023  Pazar)

Sabah saat 05:30 ile 06:00 arası yarışmacılara kahvaltı verilecek olup, 06:00’da yarışma başlayacaktır. Pazar sabahı yarışmacılar hariç katılan misafirlerimiz ve ilimizden taşımalı sistem ile halkında katılımı ile gölet etrafında “Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” gerçekleştirilecektir.

Yarışmamızda her zamanki gibi etik bulmadığımızdan canlı yem kullanımı yasak olup, yarışma 12:00 de sona erecektir.

Ayrıca bütün yarışmalarımızda geleneksel hale getirdiğimiz,

1-  Doğa ve insan konulu Fotoğraf yarışması: Bölgenin doğal güzelliklerini ön plana çıkartmak için, konusu balık, doğa ve insan olan bu yarışmaya, yarışma alanında bulunan tüm yarışmacı ve misafirler, belirlediğimiz şartnameye göre, etkinlik boyunca, yarışma alanında çektikleri fotoğraflar ile katılabileceklerdir. Değerlendirme, fotoğraf sanatçıları ve amatör balıkçılardan oluşacak jüri tarafından o gün yapılarak, sergilenmeye değer bulunacak fotoğraflar yarışma alanında ya da web sitemizde sergilenecektir. Çekilen fotoğrafla yarışma sonrası bölgeye ve yarışmaya özel olarak katalog oluşturularak insanların beğenisine sunulacaktır.

2-  Çöp toplama kampanyası:  Dağıtacağımız eldiven ve çöp poşetlerini gölet çevresindeki çöpleri doldurarak, geri getiren yarışmacı ve diğer katılımcılara kura ile daha önce belirlenen hediyelerden vererek, çevre ve doğa koruma bilincini geliştirmeyi ve yarışma için kullandığımız alana katkı sağlamayı planlıyoruz.

KATEGORİ ve ÖDÜLLER

1- En büyük turna balığı tutmak için yarışılacaktır. (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

2- Limitler dahilinde en çok turna 1,2,3’üncülük için yarışılacak (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

3- En büyük tatlısu levreği balığı tutmak için yarışılacaktır. (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

4- Limitler dahilinde en çok Tatlısu levreği balığı 1,2,3’üncülük için yarışılacak (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

5- Fotoğraf yarışmasında birincilik, ikincilik, üçüncülük, jüri özel ödülü ve iki mansiyon olmak üzere toplam 6 dereceye ödül verecektir.(Olta takımları verilecektir.)

6- Çöp toplama kampanyasında kura ile  olta takımı verilecektir.

 

Ödül Töreni;

Balık tutma yarışması sonuçları              : saat 12:45

Fotoğraf yarışması sonuçları                   : saat 13:00

Çöp Toplama kampanyası sonuçları      : saat 13:15 yapılacaktır.

 

Ödül törenleri sonrası saat 13:30’ da Kandıra bölgesinin ve ilimizin yöresel ikramları (Kandıra Yoğurdu, Kandıra Mancarlı Pidesi, Kandıra tartısı, Kandıra Hindili Bulgur Pilavı ve Pişmaniye) ile etkinliğimizi  bitirmeyi planlıyoruz.

Her yıl olduğu gibi, bu yılda geniş katılımlı bir yarışma olmasını bekliyoruz.

Sizlere de bizlerin yanında olarak, hem derneğimize, hem de  amatör balıkçılığa vermiş olduğunuz destekleriniz için teşekkür ederiz.                                                                                     

 

Kaynak: Balık Haber Merkezi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!