İstanbul
02 Aralık, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.48
 • ALTIN
  1923.5
 • BIST
  8026.27
 • BTC
  38767.422$

Amatör Olta Balıkçılarından Pinter Operasyonu


Amatör Olta Balıkçılarından Pinter Operasyonu
ESBALDER Derneği’ne bağlı amatör sportif olta balıkçıları, oltalarını atmak için kamera ile dip taraması yaparken göletin dibinde metrelerce terkedilmiş pinter ağına rastladılar.

Hafta sonunu değerlendirmek amacıyla Bilecik İline bağlı Pelitözü Göleti’ne giden ESBALDER Derneği Başkan Yardımcısı Yasin Başaran, Serhan Ögel ve Ercan Dağaşan kamplarını kurduktan sonra oltalarını atmak için uygun yer aramak üzere su altı kamerası ile göletin dibini incelerken yasa dışı av aracı olan metrelerce pinter ağına rastladılar.

ESBALDER Başkan Yardımcısı Yasin Başaran ve arkadaşları ticari sahalarda kullanılması serbest olan Pinter diye tabir edilen av aracının, ticari saha olmayan Pelitözü Göleti’nde görmeleri üzerine hemen Bilecik İl Tarım Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesine İhbarda bulundular.

Balık Haber’e konuşan Başaran ‘’dernek üyesi Serhan Ögel ve Ercan Dağaşan ile balık avı için geldiğimiz Pelitözü Göleti’nde oltalarımızı atmak için zemin taraması yaptığımız esnada su altı kameramızda gördüğümüz kullanılması yasak olan pinter diye adlandırdığımız ağı arkadaşlarımızla birlikte yaklaşık 2 saat süren uğraş neticesinde 2 bot ile kıyıya çıkartabildik. Aynı anda Bilecik İl Tarım Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesine de haber verdik. Çıkartmış olduğumuz pinteri Su Ürünleri Şubesi’nden gelen yetkililere tutanak ile teslim ettik.

ESBALDER Derneği üyeleri olarak bizlerin öncelikli amacı sucul canlıların ve doğanın korunması için mücadele etmektir. Bizler gönüllü neferler olarak gittiğimiz her yerde doğaya ait olmayan her türlü canlıya zarar verebilecek yabancı maddeleri toplayarak çevremizi koruma mücadelesi içindeyiz.

Yetkililerden isteğimiz baraj, göl, göletlerimizde dönem dönem kamera ile dip taraması yapılmasını ve yasa dışı av araçlarından temizlenmesini önemle rica ediyoruz. Metrelerce pinter çıkardık, bu tarz yasa dışı av araçları sahipsiz bir şekilde göletin dibinde duruyor ve pasif avcılığa devam ediyor. Bu konuda yetkililer bizden destek istediği takdirde üyelerimiz ile birlikte her zaman destek olmaya hazırız’’ ifadelerini kullandı.

Özden Aydın Şimşek

Kaynak: Balık Haber Merkezi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!