İstanbul
20 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  33.07
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2550.9
 • BIST
  11156.2
 • BTC
  66496.728$

SİNABDER Olta Balıkçılarını Ayaş Çanıllı Barajı'nda Buluşturuyor


SİNABDER Olta Balıkçılarını Ayaş Çanıllı Barajı'nda Buluşturuyor
Sincan Amatör Olta Balıkçılar Derneği (SİNABDER) tarafından Ayaş ilçesinde Asartepe (Çanıllı) Barajı’nda Turna Balığı Yakalama Yarışması ve Şenliği düzenlenecek.

Sincan Amatör ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği (SİNABDER) tarafından 6-7 Temmuz 2024 tarihlerinde düzenlenecek Turna Balığı Yakalama Yarışması ve şenliğine katılanlara sürpriz hediyeler ve yarışmada dereceye girenlere ödüller verileceği açıklandı.

Yapılan açıklamada, Ankara ili yanı sıra ülkemizin birçok ilinden dernek temsilcileri, sportif olta balıkçıları ve ailelerinin katılım sağlayacağı iki gün sürecek kamplı etkinlik kapsamında çeşitli aktiviteler, çocukların ve ailelerin katılım sağlayacağı eğlenceli yarışmaların yanı sıra Ankara Fotoğraf Gurubu tarafından “Balık, Amatör Balıkçılık ve Doğa” konulu fotoğraf yarışması da düzenlenecek.

Ülkemizdeki olta balıkçılığı tutkunları 6 Temmuz Cumartesi sabahtan etkinlik alanına gelerek kamplarını kuracaklar. Pazar günü sabah kahvaltı ikramının ardından saat 05.00 ‘de başlayacak olan yarışma, saat 11.00 ‘de sona erecektir. Bot ve kıyıdan olmak üzere iki kategoride düzenlenecek olan yarışmada bot ile yarışmaya katılanlar takım halinde, kıyıdan yarışanlar ise ferdi olarak en büyük ve en çok turna balığını yakalamak için mücadele edecekler. Yakalanan balıklar ölçümü yapıldıktan sonra fotoğraf ve videolar ile kayıt altına alınıp tekrar ait olduğu suya bırakılacak.

SİNABDER Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Gerikalan Balık Haber’e yaptığı açıklamada “Sincan Amatör Olta Balıkçılar Derneği olarak, sportif amaçlı olta balıkçılığı ile spin balık avcılığı ve tekniklerini kamuoyuna tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan sportif olta balıkçılarını buluşturarak paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde sürdürülebilirliği ön planda tutmak öncelikli hedefimiz olmuştur.

Bu yıl 10. sunu düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen yarışmamıza bu senede talep çok fazla olmaktadır. Yarışmalarımızda her geçen gün kendimizi yenilemeye çalışmaktayız. Bu yıl yarışmamızda yeni bir uygulama kullanacağız. Balıkçılarımıza yarışma başlamadan önce ölçüm cetveli vereceğiz. Tutulan balıkların ölçüm işlemleri botta ve kıyıda yapılıp fotoğraflanıp uygulama üzerinden hakem heyetine gönderilecek. Hakem heyetinden balığı salabilirsiniz onay mesajı geldikten sonra hemen balığı suyla buluşturacaklar. Bu uygulama balık ölümlerini sıfıra indirmiştir. Bizde bu sene uygulama kullanarak sportif balıkçılığın yaygınlaşması adına katkı vererek, bu bilincin oluşmasını sağlamış olacağız.

Bizim yarışmalarımız lokasyon olarak Ankara’ya yakın olması ve ailelerin rahat edebileceği zaruri ve sosyal imkanları da hazırlamamız sebebiyle her zaman ilgi görmüştür. Ankara ve çevre illerden şimdiden yoğun talep gelmektedir. Ayrıca üst birliğimiz ASOF Federasyonumuza bağlı derneklerimizden de katılım sağlanmaktadır.

SİNABDER Yönetim Kurulu olarak, bizlere destek veren kurum, kuruluş, sponsorlarımız, üyelerimiz ile birlikte yarışmaya katılacak sportif olta balıkçılarını ve ailelerine 2 gün sürecek olan kamplı eğlenceli etkinlik ve yarışma için yoğun tempoda misafirlerimizi rahat ettirmek adına hazırlanıyoruz. Umarım Yarışmamız ve etkinliğimiz kazasız bir şekilde geçer ailelerimizi mutlu bir şekilde sağ salim evlerine uğurlarız’’ ifadelerini kullandı.

SİNABDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Özden Aydın Şimşek ‘’Biz kadın olta balıkçıları olarak güven içerisinde balık tutmaya gidebileceğimiz rekreasyonel alan olmaması sebebiyle derneğimiz tarafından düzenlenen yarışma kadın olta balıkçıları için büyük bir fırsat olmaktadır. Biz kadın olta balıkçıları ancak derneklerimizin organizasyonlarında rahatça olta atma imkanı bulmaktayız. Yetkili kurumlardan talebimiz, istediğimiz zaman diliminde balığa gidebilmek için ülkemizin her köşesinde rekreasyonel alanların oluşturulması ve biz kadın olta balıkçılarının varlığının göz ardı edilmemesini istiyoruz.

Dernek olarak organizasyonun kusursuz geçmesi için aylardır hazırlanıyoruz. Takdir edersiniz ki organizasyon alanında binlerce insanın zaruri ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gerekli imkanları oluşturmak pek kolay bir şey değil. Yetkililerden tek isteğimiz yasadışı avcılıkla daha etkin mücadele edilmesi ve bu tarz etkinliklerde balıkçılarımız güzel balıklar yakaladıklarında bizlerin emekleri de boşa gitmemiş olacaktır. Biz SİNABDER olarak misafirlerimizi ağırlamak için hazırız ve tüm olta balıkçılarını davet ediyoruz’’ dedi.

Yapılan açıklamalarda “1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara ve derneğin belirlediği yarışma kurallarına tüm yarışmacıların uyması gerekmekte olup aykırı davrananlar diskalifiye edilecektir. Yalnızca olta balıkçılığı değil, kuş gözlem, bisiklet, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı, kros/koşu, kamp, tırmanış gibi doğa sporları ile rekreasyonel faaliyetlere de hitap eden yarışma ve şenlikte ülke genelinden yüzlerce doğa aşığının katılım sağlayacağı etkinliğe Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ayaş Belediyesi, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile faaliyetlerini Ankara’da yürüten doğa sporları ile ilgili birçok Sivil Toplum Kuruluşu da katılımları ile destek veriyor” ifadeleri kullanıldı.

Balık Haber Merkezi

Kaynak: Balık Haber Merkezi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!